Gyventojų kognityvinių funkcijų lavinimas RehaCom sistemos pagalba

Nuo 2017 metų lapkričio, bendradarbiaujant su Techninės pagalbos neįgaliesiems centru prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Senjorų socialinės globos namuose (SSGN) vyksta gyventojų kognityvinių funkcijų lavinimas RehaCom sistemos pagalba. Šia sistema jau pasinaudojo ir kognityvinių įgūdžių lavinimo programą baigė 6 SSGN gyventojai.

• RehaCom – kompiuterinė kognityvinių funkcijų terapijos sistema, kurios efektyvumas įrodytas klinikiniuose tyrimuose.
• RehaCom susideda iš kognityvinių funkcijų lavinimo, pratimų modulių ir kognityvinių funkcijų testavimo modulio.
• RehaCom terapijos moduliai sukurti taip, kad jais galėtų lengvai naudotis net pacientai, turintys sunkių kognityvinių trūkumų. Tai labai paprastai valdoma sistema.
• RehaCom naudojamas reabilitacijos, neurologijos, psichiatrijos, sutrikusio intelekto vaikų ir suaugusiųjų skyriuose, ugdymo ir socialinės priežiūros įstaigose, kt.
Rehacom mąstymą stimuliuojanti terapija gali padėti demencija sergantiesiems: Cochrane review – įrodymais pagrįstos medicinos šaltinis – teigia, kad vienarūšiai mąstymo funkcijų pratimai yra efektyvūs sergant demencija.

(šaltinis: http://www.medlink.lt/product/rehacom-pazintiniu-funkciju-reabilitacija/)

SSGN gyventojas, esantis programoje, lavinančius pratimus su RehaCom sistema atlieka tris kartus per savaitę po 45 minutes. Programa tęsiasi 2 mėnesius. Naudojama speciali supaprastinta RehaCom klaviatūra, kuri ypač tinka vyresnio amžiaus žmonėms, neturintiems gerų įgūdžių naudotis įprasta kompiuterio klaviatūra.

Programa turi įvairias užduotis su įvairiais sunkumo lygiais. Užduotys yra parenkamos individualiai, pagal žmogaus kognityvines galimybes ir keliamus tikslus. Pvz., ar tikimasi lavinti atmintį, ar koncentraciją ir dėmesį, ar užduočių suvokimą, vykdymą ir t.t.
Mūsų įstaigoje su RehaCom programa dirbantiems žmonėms padeda psichologės. Intensyviai bendraudamos, stebėdamos ir įvertindamos žmogaus kognityvinius, emocinius, asmenybinius resursus, jos rekomenduoja tam tikrus kriterijus atitinkančius žmones šiai kognityvinių įgūdžių lavinimo programai.
Dirbant su RehaCom sistema buvo stebima, kaip žmonės reaguoja, įsitraukia į užduotis ir jas atlieka. Buvo pastebėta gerėjanti žmonių dėmesio koncentracija, susikaupimas, įsiminimo procesas, vykdomosios funkcijos, reakcijos greitis ir kt.
Papildoma nauda – teigiamos emocijos. Senjorams įdomu išbandyti naujas technologijas, mielai įsitraukia į naujas veiklas, o ką jau kalbėti apie pasisekimo džiaugsmą.

Straipsnio autorės – psichologės Jurgita Skiparienė ir Jurgita Bagdonavičiūtė.